29. července 2016
Společnost iEvo představila novou řadu biometrických čteček, které využívají datovou kabeláž. Celý systém je tak více modulární, my jsme ho otestovali a nyní vám přinášíme výsledky.
Pro důkladné seznámení s novou řadou biometrie iEvo jsme si základní produkty zapůjčili a podrobili zevrubnému testování. Náš systém sestával z následujících komponent:
Během testování jsme se zaměřovali na úspěšnost čtení jednotlivých otisků prstu, možnosti kopírování uložených otisků prstů mezi čtečkami, reálnou rychlost zápisu a čtení otisku, spolupráci s přístupovým systémem, a míru uživatelsky přívětivého softwarového prostředí.
Hlavní změna v koncepci systému je již ve způsobu propojení čteček a jejich řídicích jednotek. Zatímco dřívější produktová řada prezentovala čtečku jako set hlavice čtečky a její řídicí jednotky, nová řada tyto prvky odděluje do dvou různých položek.
Výše uvedené přináší pro novou řadu výhodu, která spočívá v možnosti kombinace různých produktů. Řídicí jednotka může být napájena z externího napájecího zdroje nebo z PoE switche, případně lze doplnit WiFi modul. Biometrická čtečka může být nejen volitelně vnitřní či venkovní, ale může obsahovat i modul čtečky karet formátu HID Prox. Přístup je pak udělen až na základě přiložení karty a následně i otisku prstu.
Zásadní změnou prošel i způsob zapojení jednotlivých systémových komponent. Zatímco v dřívější řadě byl ze čtečky veden kabel délky 5 m, připojovaný do řídicí jednotky, nyní se mezi čtečku a řídicí jednotku zapojuje datový kabel cat.6, což zvyšuje možnou vzdálenost těchto dvou komponent až na 90 metrů.
Každá řídicí jednotka je navíc vybavena dvojicí portů pro čtečku a rovněž dvěma Wiegand výstupy. Jedná se tak o plnohodnotný nástroj pro paměť otisků prstů a jejich převod ze dvou připojených čteček na dva samostatné výstupy. Po spojení s dveřní řídicí jednotkou přístupového systému je tak zajištěna plnohodnotná kontrola oboustranně ovládaných dveří.
Řídicí jednotka systému iEvo se připojuje datově, opět je tedy limitem max. 90 m od aktivního prvku. Každá řídicí jednotka má na sobě navíc port „Network out", na nějž lze přímo připojit řídící jednotku přístupového systému.
Pro fyzické osazení systému je třeba k řídicí jednotce doplnit box a k venkovní čtečce zvolit povrchový či zápustný instalační kit (vnitřní čtečka se montuje vždy povrchově). Software je neplacený a lze nainstalovat buď jako samostatný program nebo jako integrační utilita do systému Paxton tak, aby se otisky do systému zadávaly přímo ze softwaru Net2 Lite
/ Net2 Pro
. Pro samotné zadávání není nutně potřeba USB čtečka, otisky lze zadávat i na přístupových čtečkách.
Čtečky iEvo používají pro vyhodnocení otisku prstu velmi sofistikovaný algoritmus, navázaný na jedinečný multispektrální senzor, vyhodnocující i vlhké, mastné, či zašpiněné prsty. Přenos většího množství dat pak vede z uživatelského hlediska ke „zpomalení vyhodnocení", kdy reálně je identifikovaný prst vyhodnocen cca. za 3 vteřiny. Pro úplnost doplňujeme vyjádření výrobce:
„V návaznosti na pomalejší vyhodnocení na straně čtečky uvádíme, že v aktuálně dostupném systému došlo k celkové změně komunikace mezi čtečkou a řídicí jednotkou, umožňující nám využití délky kabeláže až 90 metrů. Dále je implementováno 128-bitové šifrování, eliminace vlhkosti, hlášení tamperu, to vše v nejnovějších hardwarových prostředcích. Neustále zvyšujeme funkčnost a zlepšujeme komunikaci v závislosti na aktuálním vývoji hardwaru." (Stephen Thompson, iEvo, 25. 7. 2016)
Biometrické systémy iEvo nacházejí uplatnění zejména tam, kde je nutné z jednoho místa distribuovat otisky prstů do více čteček, a také tam, kde je požadavek na vysokou míru bezpečnosti.
V případě požadavku na konzultaci vašeho návrhu řešení neváhejte kontaktovat náš tým technické podpory.
Bezpečnost otisku prstu
Víte, jak je zabezpečený otisk prstu, který je uložený v biometrické čtečce? Lze nějakým způsobem otisk ze čtečky "vytáhnout" a zneužít? Připravili jsme pro vás odpovědi na tyto otázky.
Skenery oční duhovky v CERNu
Produkty
společnosti Iris ID byly instalovány v největší fyzikální laboratoři
světa – urychlovači částic CERN. Celkem 80 přístupových bodů je hlídáno
pomocí sofistikovaných prostředků kontroly vstupu.
Zátěžové testy čtečky Sebury
Čtečku
otisku prstu F007EM-II od společnosti Sebury jsme podrobili důkladnému
testování. Zaměřili jsme se především na reakci čtečky při nevhodně
přiloženém prstu a na čtení zašpiněného otisku. Jak čtečka v našem
testování obstála?